Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10015400 |
| Type | 2000/G24-q-1/DC/clear |
| Material | PBT |
| Material globe/diffuser | Polycarbonate |
| Globe colour | Clear |
| Power^ | 1 x 13 W |
| Wattage | 13 W |
| Voltage | 24 V |
| Voltage min. (V) | 21 V |
| Voltage max. (V) | 29 V |
| Type of Voltage | DC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP68 (2,0 bar 30min) |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Lampholder | G24 q-1 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | Fluorescent lamp |
| Lightsource incl. | No |
| Bulb shape | rod shaped |
| Power supply, electronic | Low voltage 24VDC |
| Material cable gland | Polyamide |
| Type of cable gland | ESKV 20 PLUS / 7,5-14mm |
| Using for cable gland |
|
| Ø cable diameter min | 7,5 mm |
| Ø cable diameter max | 14 mm |
| External dimensions LxWxH | 134x240mm |
| Weight | 0,7 kg |
| Colour | Black |
| Mounting | Ceiling, Upside down, Upside, Surface mounting |
| Equipment | 4 threaded knockout entry M20 |
| Tariff number | 85318070 |
| Equipment: - Plastic: impact resistant, heat-and water resistant - 4 threaded knockout entries M 20 - Separate terminal to loop the armour - Electronic ballast for DC voltage 24V - 2 cable glands ESKV 20 PLUS enclosed separately |
|