Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10030256 |
| Type | 510/3/3x24-Z14 |
| Material | Brass |
| Voltage | 690 V |
| Protection class | IP66 |
| Operational areas | Explosion protection |
| Temp. range min | -55 °C |
| Temp. range max | 130 °C |
| Material cable gland | Brass |
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Type of cable | armoured |
| External dimensions LxWxH | 134x109x65mm |
| Mounting | Surface mounting |
| Rated cross section | 6 mm² |
| Equipment | Clamp |
| Terminals/poles | 2 x 2-poles, 6mm² |
| Explosion Groups | II |
| Marking | II 2 G Ex eb IIC T6...T4 Gb, II 2 D Ex tb IIIC T85°C Db |
| Using for cable gland |
|
| Zone | 1 |
| Approval | RMRS, DNV-GL |
| Weight | 1,49 kg |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85369010 |
| Equipment: - 4 contact points to 3x6mm² - Cable gland M 24x1,5, internal parts Z14 - Position of cable entries is exchangeable |
|