Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide, fibre reinforced |
| Protection class | IP54 |
| Temp. range min | -20 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 48 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Ø cable diameter min | 38 mm |
| Ø cable diameter max | 44 mm |
| Key width SW1 | 60 mm |
| Key width SW2 | 65 mm |
| Collar diameter E1 | 65 mm |
| Collar diameter E2 | 69 mm |
| Total length TL | 60 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | KVG 48 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10060150 |
| Packing unit | 5 |
| EAN number | 4007685601504 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |