Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Brass nickel-plated |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 110 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Type of protection | Ex eb, Ex db, Ex tb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type outer | M |
| Ø outer thread | 20 |
| Lead outer | 1,5 |
| Thread type inner | M |
| Ø inner thread | 40 |
| Lead inner | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Key width SW | 48 mm |
| Collar diameter (E) | 51 mm |
| Total length TL | 37 mm |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 50065692 |
| Type | OSAJ 40 / M20(M)*M40(F) |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007685656924 |
| ETIM-Classification | EC000938 |