Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material earthing insert | Brass chromium-plated |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 18 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 7 mm |
| Ø cable diameter max | 8,5 mm |
| Key width SW | 19 mm |
| Collar diameter (E) | 22 mm |
| Total length TL | 43 mm |
| Install. torques fitting | 10 N m |
| Install. torques cap nut | 10 N m |
| Impact category | 6 |
| Advice | * Similar to DIN 89280 |
| Surface | Bright |
| Order no. bright | 10010833 |
| Type | KVM 18-Z8 |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685108331 |
| ETIM-Classification | EC000441 |