Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass |
| Material earthing insert | Brass chromium-plated |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Protection class | IP30 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 18 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter max | 12,5 mm |
| Ø cable below cable shield max | -10 mm |
| Key width SW | 19 mm |
| Collar diameter (E) | 22 mm |
| Total length TL | 43 mm |
| Install. torques fitting | 10 N m |
| Install. torques cap nut | 10 N m |
| Surface | Bright |
| Order no. bright | 10010895 |
| Type | KVM 18-VG B |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685108959 |
| ETIM-Classification | EC000441 |