Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material earthing insert | Brass chromium-plated |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 48 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Ø cable diameter min | 41 mm |
| Ø cable diameter max | 44,5 mm |
| Key width SW | 70 mm |
| Collar diameter (E) | 75 mm |
| Total length TL | 69 mm |
| Install. torques fitting | 20 N m |
| Install. torques cap nut | 15 N m |
| Surface | Bright |
| Order no. bright | 10011022 |
| Type | KVMP 72/48-Z44 |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685110228 |