Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 29 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 16 mm |
| Ø cable diameter max | 18,5 mm |
| Key width SW | 30 mm |
| Collar diameter (E) | 33 mm |
| Total length TL | 51 mm |
| Install. torques fitting | 10 N m |
| Install. torques cap nut | 10 N m |
| Surface | Bright |
| Order no. bright | 10011082 |
| Type | KVMP 30/29-W18 |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007685110822 |