Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass chromium-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 72 |
| Lead | 2 |
| Length screw-in thread L | 16 mm |
| Ø cable diameter min | 41 mm |
| Ø cable diameter max | 44,5 mm |
| Key width SW | 70 mm |
| Collar diameter (E) | 75 mm |
| Total length TL | 73 mm |
| Install. torques fitting | 20 N m |
| Install. torques cap nut | 15 N m |
| Surface | Chromium-plated |
| Order no. chrome-plated | 10014599 |
| Type | KVM 72-W44/Cr |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685145992 |
| ETIM-Classification | EC000441 |