Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 75 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 16 mm |
| Ø cable diameter min | 48 mm |
| Ø cable diameter max | 52,5 mm |
| Key width SW1 | 70 mm |
| Key width SW2 | 82 mm |
| Collar diameter E1 | 78 mm |
| Collar diameter E2 | 92 mm |
| Total length TL | 69 mm |
| Install. torques fitting | 20 N m |
| Install. torques cap nut | 15 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10016839 |
| Type | EKVM 72/75-W52/Ni |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685052498 |
| ETIM-Classification | EC000441 |