Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide, fibre reinforced |
| Protection class | IP54 |
| Temp. range min | -20 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 42 |
| Length screw-in thread L | 13 mm |
| Ø cable diameter min | 30 mm |
| Ø cable diameter max | 38 mm |
| Key width SW1 | 55 mm |
| Key width SW2 | 60 mm |
| Collar diameter E1 | 59 mm |
| Collar diameter E2 | 66 mm |
| Total length TL | 57 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | KVG 42 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10060149 |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007685601498 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |