Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Protection class | IP69, IP68 (5 bar 30 min) |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | NPT |
| Ø Connection thread D | 1 1/2" |
| Length screw-in thread L | 18 mm |
| Ø cable diameter min | 21 mm |
| Ø cable diameter max | 35 mm |
| Key width SW | 55 mm |
| Collar diameter (E) | 61 mm |
| Total length TL | 65 mm - 79 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 30 N m |
| Install. torques cap nut | 30 N m |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | NSKV 1 1/2 LT LG |
| Order no. RAL 7035 | 10061972 |
| Packing unit | 4 |
| EAN number | 4007685619721 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |