Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Brass nickel-plated |
| Surface | Nickel-plated |
| Temp. range min | -200 °C |
| Temp. range max | 250 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 42 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| External diameter ED | 57 mm |
| Total length TL | 14,5 mm |
| Advice | with O-ring IP66/IP68 |
| Order no. nickel-plated | 10062159 |
| Type | MVS 42 |
| Packing unit | 25 |
| EAN number | 4007685621595 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000032 |