Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | TPV |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min), IP69 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 21 |
| Length screw-in thread L | 7 mm |
| Ø cable diameter min | 13 mm |
| Ø cable diameter max | 18 mm |
| Key width SW | 30 mm |
| Collar diameter (E) | 34 mm |
| Total length TL | 29 mm - 34 mm |
| Install. torques fitting | 35 N m |
| Install. torques cap nut | 20 N m |
| Impact category | 6 |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10062286 |
| Packing unit | 50 |
| Type | MSKV 21 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007685622868 |
| ETIM-Classification | EC000441 |