Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polypropylene |
| Material membrane | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Protection class | IP66 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 25 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø cable diameter min | 1 mm |
| Ø cable diameter max | 18 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 29 mm |
| Total length TL | 15 mm |
| Installation torques | 3 N m |
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 10062569 |
| Type | EMS 25 LG |
| Packing unit | 100 |
| EAN number | 4007685625692 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000451 |