Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide, fibre reinforced |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 650 °C |
| Thread type outer | PG |
| Ø outer thread | 11 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Thread type inner | PG |
| Ø inner thread | 13,5 |
| Length internal thread | 15,5 mm |
| Total length TL | 27 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 10063597 |
| Type | KEP 11/13,5 LG |
| Packing unit | 100 |
| EAN number | 4007685635974 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000938 |