Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min), IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 16 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø cable diameter min | 4,5 mm |
| Ø cable diameter max | 10 mm |
| Key width SW | 20 mm |
| Collar diameter (E) | 22 mm |
| Total length TL | 30 mm - 38 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 4 N m |
| Install. torques cap nut | 4 N m |
| Impact category | 6 |
| Surface | Bright |
| Order no. bright | 10065101 |
| Type | MMSKV 16 |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007685651011 |
| ETIM-Classification | EC000441 |