Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min) |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 29 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Ø cable diameter min | 16 mm |
| Ø cable diameter max | 25 mm |
| Key width SW | 42 mm |
| Collar diameter (E) | 46 mm |
| Total length TL | 47 mm - 56 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Product Color | RAL 9005 |
| Type | SKV 29 BK |
| Order no. RAL 9005 | 10066197 |
| Packing unit | 20 |
| EAN number | 4007685661973 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |