Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Type | 510/2/11xRK1,5/2x25 |
| WISKA-Order no. | 10104222 |
| Material | Brass |
| Protection class | IP66 |
| Temp. range min | -55 °C |
| Temp. range max | 130 °C |
| Operational areas | Explosion protection |
| Mounting | Surface mounting |
| Approval | RMRS, DNV-GL |
| Voltage | 690 V |
| Weight | 1,5 kg |
| Tariff number | 85369010 |
| Equipment: - Position of cable entries is exchangeable - 11 terminals 1,5mm² - cable gland: 2x EMSKE 25 EMV-Z for armoured cable 10-17mm in diameter |
|