Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polypropylene |
| Material sealing gasket | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C - 60 °C |
| Protection class | IP68 (15 m 170 h) |
| Glow wire test | 750 °C |
| Voltage | 690 V |
| Rated cross section | 4 mm² |
| Fixing | 4 internal openings |
| Ø cable diameter min | 3 mm |
| Ø cable diameter max | 12 mm |
| External dimensions LxWxH | 95 x 95 x 60 mm |
| Using for cable gland |
|
| Product Color | RAL 9005 |
| WISKA-Order no. | 10105683 |
| Type | COMBI IP68 SET 407 BK |
| Packing unit | 1 |
| ETIM-Classification | EC002600 |
| Remarks: Junction box with sealing compound Filling material: silicone gel Filling material in practical mixing bag, Plastic sprue for easy removal, screw plug |
|