Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material clamping cage | Polyamide UL94-V0 |
| Hazard level EN acc. 45545 | R22=HL3 / R23=HL3 / R24=HL3 |
| Protection class | IP69, IP68 (5 bar 30 min) |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 25 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| Key width SW | 29 mm |
| Collar diameter (E) | 32 mm |
| Total length TL | 38 mm - 47 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 10 N m |
| Install. torques cap nut | 10 N m |
| Impact category | 6 |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10106177 |
| Type | EMSKV-L 25 RW |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686017632 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000441 |