Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polycarbonate |
| Material sealing gasket | PU |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C - 60 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Glow wire test | 960 °C |
| Voltage | 690 V |
| Rated cross section | 16 mm² |
| External dimensions LxWxH | 200 x 160 x 94 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 10111115 |
| Type | COMBI 1610 PL LG DK |
| Packing unit | 1 |
| ETIM-Classification | EC002600 |
| EAN number | 4007686272086 |
| Tariff number | 39269097 |
| Remarks: Equipment: - 2 knockouts in the bottom 2x M25/M32 - 4 captive cover screws - Colour casing: RAL 7035 (grey) - Colour lid: clear Mounting: 4 internal openings outside of the sealing area |
|