Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10112356 |
| Type | 5200-2x40W-MV-MB-1AA-G02 |
| Material | Stainless steel, Plastic |
| Wattage | 80 W |
| Power^ | 2 x 40 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage min. (V) | 100 V |
| Voltage max. (V) | 240 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Operational areas | Indoor / Outdoor |
| Mounting | Wall, Ceiling, Upside |
| Approval | IECEx EPS 22.0096X, EPS 23 ATEX 1 151 X |
| Explosion Groups | IIC |
| Temp.-class | T4 |
| Zone | 22, 2 |
| Reflector | Medium beam |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Luminous flux | 8000 lm |
| Colour temperature | 5600 K |
| Colour rendering index | ≥ 80 |
| Rated Lifetime | L70/B10 @Ta +45 °C |
| System Lifetime | 120000 h |
| Type of cable gland | ESKV 25 / 9-17mm |
| Material cable gland | Polyamide |
| Using for cable gland |
|
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| External dimensions LxWxH | 434x272x153mm |
| Equipment | Guard |
| Weight | 12,7 kg |
| Tariff number | 94054990 |