Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10112860 |
| Type | 4000-2x13-230-3-S-E01-LE |
| Material | Polycarbonate |
| Globe colour | Clear |
| Wattage | 26 W |
| Power^ | 2 x 13 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage emergency light | 24 V |
| Protection class | IP66 / IP68 (0,2 bar 30min) |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Connection | 1,5m cable |
| Operational areas | Outdoor, Engine room, Cargo hold |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Colour temperature | 5600 K |
| Luminous flux | 2800 lm |
| Colour rendering index | >80 |
| Rated Lifetime | L70/B50 @Ta +35 °C |
| System Lifetime | 100000 h |
| Mounting | Ceiling, Wall, Surface mounting |
| Colour | RAL 7035 |
| External dimensions LxWxH | 699x220x53mm |
| Approval | RMRS |
| Weight | 1,4 kg |
| Remarks: LED strip 1,5m connection cable 4x1,5mm² without throughwiring Breathing via VentGLAND® and VentPLUG mounted in end cap Emergency lighting battery backup 24V DC for central battery supply power supply. Mounting via two mounting rails |
|