Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50045489 |
| Type | Schuko double socket 7229449 - SE |
| Voltage | 250 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP44 |
| Material | Cast aluminium |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | PG16 / 12-14mm |
| External dimensions LxWxH | 160x75x59mm |
| Socket insert | SCHUKO |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Weight | 0,6 kg |
| Colour | RAL 7032 |
| Mounting | Surface mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Equipment: - Aluminium pressure screws - Hinged flip cover - Stainless steel spring |
|