Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide, fibre reinforced |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP56 |
| Advice | with sealing IP66/IP68 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 29 |
| Length screw-in thread L | 8 mm |
| Total length TL | 12 mm |
| External diameter ED | 44 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 50060734 |
| Type | VSG 29 LG |
| Packing unit | 100 |
| EAN number | 4007685607346 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000032 |