Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 110 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Type of protection | Ex eb, Ex tb, Ex db |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 40 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Ø cable diameter min | 30 mm |
| Ø cable diameter max | 41,5 mm |
| Ø cable below cable shield max | 23 mm - 32,3 mm |
| Key width SW | 57 mm |
| Collar diameter (E) | 60 mm |
| Total length TL | 94 mm |
| Equipment | Incl. connection thread gasket, incl. locknut |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 50107583 |
| Type | OS-E1UF 40 / M40 |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007686137309 |
| ETIM-Classification | EC000441 |