Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 110 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Type of protection | Ex tb, Ex eb, Ex db |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Ø cable diameter min | 5 mm |
| Ø cable diameter max | 10,3 mm |
| Key width SW1 | 19 mm |
| Key width SW2 | 25 mm |
| Collar diameter E1 | 22 mm |
| Collar diameter E2 | 27 mm |
| Total length TL | 44 mm |
| Install. torques fitting | 20 N m |
| Install. torques cap nut | 6 N m |
| Equipment | incl. locknut, Incl. connection thread gasket |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 50108019 |
| Type | OS-A2F-U 16X / M20 |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007686213638 |
| ETIM-Classification | EC000441 |