Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass chromium-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 105 |
| Lead | 2 |
| Length screw-in thread L | 20 mm |
| Ø cable diameter min | 78 mm |
| Ø cable diameter max | 83 mm |
| Key width SW1 | 105 mm |
| Key width SW2 | 115 mm |
| Collar diameter E1 | 114 mm |
| Collar diameter E2 | 127 mm |
| Total length TL | 88 mm |
| Install. torques fitting | 30 N m |
| Install. torques cap nut | 30 N m |
| Advice | * Similar to DIN 89280 |
| Surface | Chromium-plated |
| Order no. chrome-plated | 10016972 |
| Type | KVMS 105-W80/Cr |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007686097818 |
| ETIM-Classification | EC000441 |