Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP69, IP68 (5 bar 30 min) |
| Temp. range min | -20 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 9 |
| Length screw-in thread L | 8 mm |
| Ø cable diameter min | 4 mm |
| Ø cable diameter max | 8 mm |
| Key width SW | 19 mm |
| Collar diameter (E) | 21 mm |
| Total length TL | 80 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | SKVS 9 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10060616 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686298253 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |