Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material earthing insert | Brass plated |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min), IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 63 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 48 mm |
| Ø cable diameter max | 63 mm |
| Ø cable below cable shield max | 57 mm |
| Key width SW | 82 mm |
| Collar diameter (E) | 90 mm |
| Total length TL | 65 mm - 79 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques cap nut | 40 N m |
| Install. torques fitting | 40 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10103318 |
| Type | EMSKV 63-75 EMV-Z |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007685082174 |