Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10106101 |
| Type | SO-16A-MS-D-500V-4P-3H-IP56-Z14 |
| Material | Brass |
| Material protective cap | Polyamide |
| Voltage max. (V) | 500 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 16 A |
| Socket insert | 3 - poles + PE |
| Protection class | IP56 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Clock face position | 3h |
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Type of cable | armoured |
| Mounting | Surface mounting |
| Weight | 2,1 kg |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: CEE-power socket 16A without switch Material: Brass/red brass, plastic bayonett cap Equipment: without switch, without locking mechanism, according to DIN EN 60309, CEE 17/2, IEC 309, Protection class: IP56 Terminal/Poles: 3-pole + PE Clock face position protective earth conductor: 3h cable entry: 2xM24/1,5 -O- for armoured cable 12-14,5mm in diameter |
|