Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material Conduit fitting | polyamide UL94-V0 |
| Material Connection thread | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | TPU |
| Protection class | IP68, IP66 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Operational areas | EN 45545 - Railway |
| NW | 36 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 40 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 8 mm |
| Ø closure VD | 53,4 mm |
| Ø inside | 28 mm |
| Key width SW1 | 50 mm |
| Key width SW2 | 46 mm |
| Width B | 92,1 mm |
| Total length TL | 132,6 mm - 143,6 mm |
| Type of conduit fitting | 45° Angle |
| Product Color | RAL 9005 |
| Type | EMBF45CG-36-40-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10107997 |
| Packing unit | 5 |
| EAN number | 4007686054941 |
| Tariff number | 74122000 |
| ETIM-Classification | EC001176 |